Euroweek 2015

W dniach 14 – 18 marca grupa 33 uczniów z naszego gimnazjum pod opieką pani Dominiki Cisek, pani Lidii Welc i dyrektora Mariana Kurka uczestniczyła w obozie edukacyjnym EuroWeek – Szkoła Liderów w Długopolu Zdroju, zorganizowanym przez Europejskie Forum Młodzieży(EFM) z siedzibą w Bystrzycy Kłodzkiej. Projekt EuroWeek, współfinansowany przez Unię Europejską, jest specjalnym obozem edukacyjnym pozwalającym młodym ludziom włączyć się w życie demokratycznego społeczeństwa całego świata.

Nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez młodych wolontariuszy z kilkunastu krajów świata (m.in. Filipiny, Indie, Wietnam, Meksyk, Rumunia, Litwa, Turcja). W czasie prezentacji poszczególnych krajów wszyscy mieli niepowtarzalną możliwość zapoznania się nie tylko z podstawowymi informacjami z dziedzin: geografii, polityki, kultury i sztuki, muzyki, przyrody, ale i przełamania międzykulturowych stereotypów poprzez wymianę poglądów z obcokrajowcami. Dało to możliwość ćwiczenia komunikowania się w języku angielskim. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach praktycznych prowadzonych przez wolontariuszy EFM, o tematyce takiej jak:  szok kulturowy, motywacja w grupie,  techniki autoprezentacji. Uczestnicy zostali również zapoznani z Programami Unii Europejskiej Erasmus +umożliwiającym nawiązywanie rozmaitych kontaktów międzynarodowych  i dzielenie się doświadczeniami na płaszczyźnie międzykulturowej poprzez np. wymianę młodzieży już w wieku gimnazjalnym oraz systemem Wolontariatu Europejskiego (EVS), w którym nasi uczniowie będą mogli wziąć udział po uzyskaniu pełnoletności.

Gimnazjaliści w ramach wyjazdu wzięli udział w wycieczce do Międzygórza. W drodze na Górę Igliczną najpierw podziwialiśmy Wodospad Wilczki, potem zwiedziliśmy Ogród Bajek PTTK, a następnie Sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej. W drodze powrotnej do domu, w ostatnim dniu wyjazdu, byliśmy w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie.

W obozie językowym – oprócz nas- uczestniczyli uczniowie z gimnazjum z miejscowości: Oborniki Wielkopolskie.

Tą informację opublikował Antoni Kluz dnia 20 Marzec 2015 o godz. 12:35 w kategorii Aktualności.