Wycieczka Wadowice – Oświęcim.

W dniu 15 czerwca  2015 r. 52 uczniów klas drugich i trzecich uczestniczyło w wycieczce do Wadowic i Oswięcimia pod opieką Pani Joanny Cebula(kier), Haliny Drzał, Anny Hawro i Pana Andrzeja Wojnara.

W Wadowicach zwiedziliśmy kościół, w którym został ochrzczony Św. Jan Paweł II. Odbyliśmy spacer po uroczym rynku,  po czym udaliśmy się do Oświęcimia. O godz. 1400 weszliśmy na teren Muzeum – Auschwitz. Na pierwszym planie niemiecki napis nad bramą Arbait macht frei („Praca czyni wolnym”). Dwie godziny zwiedzania i zadumy nad losami nieszczęśników, których tu deportowano. Głód, praca ponad siły, choroby, śmierć. Ogromne wrażenie zrobiły na zwiedzających przedmioty pozostałe po więźniach – buty, walizki, naczynia, protezy, kule, okulary. Fotografie ludzi – szkieletów robiły niesamowite wrażenie. Cisza, skupienie, przerażenie. To ludzie ludziom zgotowali ten los. Dlaczego?

A potem przejazd do drugiej części obozu – Brzezinki ( Birkenau ), gdzie działała fabryka śmierci. To tu ludzie przywożeni z różnych stron Europy, stłoczeni po 100 osób w bydlęcych wagonach, a potem pozbawiani wszystkiego, co ze sobą przywieźli, wędrowali prosto do komór gazowych. A potem krematoria. Szacunki historyków są rozbieżne. Podaje się, że w obozie Auschwitz – Birkenau zginęło od miliona do pięciu milionów ludzi.

Wszyscy byliśmy przejęci, zszokowani, głowy pełne refleksji. Nigdy więcej wojny! Niezapomniane wrażenia.

(H.Drzał)

Tą informację opublikował Antoni Kluz dnia 22 Czerwiec 2015 o godz. 7:26 w kategorii Aktualności.