OBCHODY ROCZNICY ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Obchody 97 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się w niedzielę 8 listopada w białobrzeskiej parafii. Mszy św. przewodniczył i Słowo Boże wygłosił – ks.prał. Waldemar Janiga – Dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Metropolitalnej w Przemyślu. Następnie przemaszerowano  pod dęby katyńskie, gdzie zgromadzeni  odśpiewali hymn narodowy. Wójt Gminy Białobrzegi – Pan  Franciszek Masłoń zabierając głos przypomniał naszych bohaterów: mjr. A.Jarosza. p.por. I.Golenię i por. F.Peszka. Przedstawiciele władz samorządowych oraz społeczności szkolnej złożyli wiązanki kwiatów przy obeliskach poległych. Uroczystość uświetniła orkiestra dęta, chór i harcerze. Trzecia część obchodów odbyła się w GOKiCz,  gdzie zebrani obejrzeli część artystyczną przygotowaną przez uczniów gimnazjum i odśpiewali pieśni patriotyczne. Spotkanie było okazją do wręczenia stypendiów dla uczniów i absolwentów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Białobrzegach. Stypendia wręczył Wójt Gminy Pan Franciszek Masłoń i sekretarz Pan Piotr Chudzik.

We wtorek -10 listopada – odbyła się część artystyczna poświęcona 97 rocznicy odzyskania niepodległości, która zgromadziła społeczność białobrzeskiego gimnazjum.

Ostatnim akcentem był świąteczny „marsz dla niepodległej’, który zgromadził około 30 uczestników.

Dziękuję  uczniom, którzy pod kierunkiem Pani Małgorzaty Wilk, Anny Turosz i Pani Sylwii Wojnar przygotowali dwie części artystyczne. Dziękuję harcerzom, którzy pod komendą Pana Antoniego Kluza pełnili służbę w czasie niedzielnych uroczystości.

Przy tej okazji trzeba wspomnieć bohaterskich obrońców Lwowa, którzy przez 22 dni toczyli krwawy bój o każdą ulicę i każdy gmach miasta o drugiej  nazwie „semper fidelis”. Nie zapominajmy! (dyr)

„O mamo, otrzyj oczy,

Z uśmiechem do mnie mów.

Ta krew, co z piersi broczy,

Ta krew to za nasz Lwów.

Ja biłem się tak samo

Jak starsi, mamo chwal.

Tylko mi Ciebie , mamo,

Tylko mi Polski żal. …  (A.Oppman)

fot. Lux i A.Wojnar)

Tą informację opublikował Antoni Kluz dnia 12 Listopad 2015 o godz. 9:26 w kategorii Aktualności.